Schneller Ball – podsumowanie trzeciego dnia Euro 2024

Najważniejszym meczem był ten z udziałem reprezentacji Polski, lecz do gry wkroczyli również w grupie D

17 czerwca 2024 Schneller Ball – podsumowanie trzeciego dnia Euro 2024
Alexander Hassenstein - UEFA

Trzeci dzień Euro 2024 był niezwykle ważny dla kibiców reprezentacji Polski. To właśnie tego dnia do gry wkroczyli podopieczni Michała Probierza. Meczem Polska – Holandia rozpoczęliśmy niedzielę z futbolem w najlepszym europejskim wydaniu. Co jeszcze działo się tego dnia na boiskach w Niemczech?

O godzinie 15:00 w Hamburgu „Biało-czerwoni” zaczęli swój mecz z reprezentacją Holandii. Nasza reprezentacja rozpoczęła strzelanie, lecz ostatecznie to Holendrzy zdobyli o jedną bramkę więcej. Michał Probierz i jego drużyna wstydu jednak nie przynieśli i z nadzieją możemy wypatrywać starć z Austrią i Francją. Mecz o 18:00 w turniejowym kalendarzu był zarezerwowany dla dwóch ekip z grupy C. Powracający po latach na Euro Słoweńcy zremisowali z Danią (1:1), a ważną rolę w tym meczu odegrał gracz Górnika Zabrze. Na koniec dnia reprezentacja Anglii nie bez problemów pokonała Serbię (1:0). „Synowie Albionu” przed turniejem byli wymieniani w roli faworytów, lecz po tym meczu ich szanse stanęły pod znakiem zapytania. Przed podopiecznymi Garetha Southgate’a wiele do poprawy.

Top zagrań

Zacznijmy od meczu numer jeden, w którym nasza reprezentacja podejmowała Holendrów. Grę prowadzili „Oranje” z Codym Gakpo i Memphisem Depayem na czele. Ofensywni gracze „Oranje” starali się „wkręcić w ziemię” defensywę polskiej kadry i kilkukrotnie ich technika przynosiła zamierzony efekty. Podopieczni Michała Probierza nie byli jednak dłużni przeciwnikom. Polscy piłkarze są słabi technicznie? Przed państwem Jakub Moder:

Warto również podkreślić dobre czytanie gry i ustawienie Bartosza Salomona i Jakuba Kiwiora przy tej kontrze reprezentacji Niderlandów:

W drugim niedzielnym meczu na uwagę zasługuje asysta Jonasa Winda przy trafieniu Christiana Eriksena. Trzeba jednak pochwalić całą drużynę Danii, która przy tym wyrzucie z autu popisała się niezwykle szybką reakcją. Z tego spotkania na uwagę zasługują również interwencja Jana Oblaka z 65. minuty, a także uderzenie Benjamina Šeško z 76. minuty. Wszystkie opisane akcje znajdziecie w skrócie meczu na kanale YouTube TVP Sport dostępnym tutaj.

W wieczornym spotkaniu zmierzyły się ze sobą reprezentacje Serbii i Anglii. Mecz nie porwał, a kibice zobaczyli tylko jedno trafienie. Oprócz bramki Jude’a Bellinghama zwróciliśmy uwagę na jego zachowanie w 24. minucie. Jak widać, cudownemu dziecku angielskiej piłki również czasem puszczają nerwy.

Na koniec sekcji z najlepszymi zagraniami scena sprzed meczu Polska – Holandia. Najlepiej ubrany trener mistrzostw Europy – Michał Probierz – przywitał się z całym sztabem swojego vis-a-vis Ronalda Koemana. Klasy się nie kupuje, klasę się ma. Natomiast najlepsze zagrania selekcjonera „Oranje” wam odpuścimy…

MVP dnia

Wybór nie mógł być inny. Nasz minister obrony narodowej – Wojciech Szczęsny – już w 2. minucie zmuszony został do interwencji przy strzale Cody’ego Gakpo. Poradził sobie z nim perfekcyjnie, podobnie jak z bombą Virgila van Dijka kilkanaście minut później. Tuż po rozpoczęciu drugiej połowy instynktownie trącił piłkę po zagraniu wzdłuż bramki Dumfriesa. Bramkarz Juventusu swoimi interwencjami ratował reprezentację Polski, utrzymując „Biało-czerwonych” w grze do końca. Przy bramkach Gakpo i Weghorsta był bez szans. Ostatni wielki turniej z reprezentacją golkipera Juventusu może być pięknym zwieńczeniem kariery w koszulce z orzełkiem na piersi.

Cytat dnia

Patrzeć na to, jak młode chłopaki z Polski wychodzą bez żadnych kompleksów przeciwko tak dobremu zespołowi i chcą grać swój futbol. Miło się na to patrzy, nie przyzwyczailiśmy ostatnio do tego. Nawet momentami można było być dziś z nas dumnym.Wojciech Szczęsny w rozmowie z TVP Sport po meczu Polska – Holandia

Bramka dnia

Kolejny polski znak w trzecim dniu mistrzostw Europy 2024. W niedzielę obejrzeliśmy sześć bramek w trzech spotkaniach, czyli tyle, ile w meczu otwarcia Niemcy – Szkocja. Miano najładniejszego trafienia postanowiliśmy wysłać do obozu reprezentacji Słowenii, a konkretniej dobrze znanego Erika Janžy. Lewy wahadłowy występujący na co dzień w Górniku Zabrze doprowadził do wyrównania w meczu z Danią. W taki oto sposób pokonał Kaspera Schmeichela:

Ciekawostki

Euro 2024 to piąty europejski czempionat z rzędu, na którym jesteśmy obecni. Dotychczas tylko raz w meczu otwarcia „Biało-czerwoni” okazali się lepsi od rywali – w 2016 roku pokonali Irlandię Północną (1:0). Mecz z Holandią był za to czwartym z rzędu, w którym na inaugurację reprezentacja Polski strzela bramkę. Ta sztuka nie udała się jedynie w trakcie Euro 2008 i absolutnego debiutu reprezentacji na mistrzostwach Starego Kontynentu. Wówczas przegraliśmy z reprezentacją Niemiec (0:2).

Słowenia powróciła na mistrzostwa Europy po 24 latach przerwy. Po raz ostatni reprezentacja tego kraju wystąpiła wśród najlepszych ekip Starego Kontynentu w 2000 roku. Boisk Belgii i Holandii jednak nie podbili, ponieważ zremisowali z Jugosławią (3:3), Norwegią (0:0) oraz przegrali z Hiszpanią (1:2).

Swój powrót na Euro zaliczył także Christian Eriksen. Wszyscy mamy w pamięci wydarzenia sprzed trzech lat, kiedy to w trakcie meczu Dania – Finlandia obecny gracz Manchesteru United osunął się na murawę bez kontaktu z przeciwnikiem. U Duńczyka doszło do zatrzymania akcji serca, a służby rozpoczęły walkę o jego życie. Na szczęście okazała się ona zwycięska, a sam Eriksen ponownie przywdziewa trykot swojej reprezentacji. W meczu ze Słowenią szybko wpisał się na listę strzelców, a także został wybrany przez UEFA zawodnikiem tego meczu.

Na pierwszy remis w trakcie trwających finałów Euro musieliśmy czekać do meczu numer sześć. Punktami podzielili się Słoweńcy oraz Duńczycy. Dla porównania przed trzema laty na pierwszy remis czekaliśmy do drugiego spotkania, w którym Walia podzieliła się punktami ze Szwajcarią (1:1).